top of page

İBB Miras St.Pierre Hanı'ı ziyaretçileriyle buluşturuyor

İBB Miras'ın Kara Surları, Bukoleon gibi şantiye gezilerinden sonra, şimdi de St. Pierre Han’ı ziyaretçilerle buluşturuyor. 1732'de ahşap olarak yapılan ve meydana gelen yangının ardından kagir olarak inşaa edilen 250 yıllık tarihi ile ayakta duran St.Pierre Han kentin kültür sanat ve eğitim yaşamına katkıda bulunacak bir yer olacak.


Beyoğlu'nda bulunan bu hanın işletmesi 2011 yılında Bahçeşehir Üniversitesi'ne geçmiş olup, 2021 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları kapsamına alınmıştır.

Diğer yandan tarihsel süreçte St.Pierre han içerisinde ünlü pek çok mimarlık ofisleri, bankalar, konsolosluklar, atölyeler yer almıştır. Bunlardan bazıları Konstantiniye Barosu, İtalyan Ticaret Odası, Osmanlı Bankası'nın ilk şubesi ile BlueJean pantolonun Türkiye'deki üreticisi Muhteşem Kot adıyla üretim yapılan Kot pantolonları atölyesidir. Kot pantolonun tarihsel gelişimi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

Bu eşsiz kültürel mirası ziyaret için İBB Miras'ın sosyal medya hesaplarından bilgi edinebilir, yayınlanan başvuru formundan ziyaret için randevunuzu alabilirsiniz..
115 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page