top of page

Hakkımızda?

Değerli Silivrililer,

Antik çağın liman kentlerinden biri olan ve yaklaşık 7000 yıllık bir tarihi geçmişiyle Silivri’nin tarihi kültürel, etnografik ve folklorik değerlerini yaşatmak, hatırlatmak amacıyla kasabamızda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Friglerden Traklara, Perslerden Bizans’a, Osmanlı’dan Cumhuriyet dönemine kadar pek çok döneme ev sahipliği yapmış olan Silivri’nin tarihini nadir kaynaklardan öğrenebilmekteyiz. Genelde İngilizce, Yunanca, Almanca ve Fransızca olan bu kaynaklar bizlere yol göstermektedir.

Bir diğer önemli kaynak ise Silivrili Rum Fabrikatör ve aynı zamanda koleksiyoncu olan Anastase Stamoulis’tir. Silivri ile alakalı tarihi eserleri toplayan, ilçedeki kiliseler, yapılar ve kalıntılar ile alakalı araştırmalar yaparak kaynaklar yaratan Stamoulis’in pek çok yabancı kaynaklarda ismi geçmektedir. Silivri paralarınında koleksiyonluğunu yapan Stamoulis’in Fatih Mahallesi’ndeki evinde pek çok kalıntı tarihi eser mevcuttu. Şu an bu eserler Silivri’nin diğer tarihi eserleri gibi İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndedir.

Bizler de Silivri Tarihi Kültürel Mirası Koruma Eğitim ve Araştırma Derneği olarak Silivri ve Trakya’daki tarihi, kültürel ve sosyojik yapıyı araştırarak gerek yerel gerekse Silivri ile ortak değerlere ait kentlerle bağlantılar kurarak Silivri tarihine katkı sunmaya çalışıyoruz.

Civar köyleri ve bir diğer tarihi miraslarıyla zengin Selimpaşa ile birlikte içerisinde önemli dini sembolleri, kiliseleri, yoğurthaneleri, şaraphaneleri, tarım toprakları, önemli şahsiyetleri, mimari tarihi mirasları ve folklorik zenginlikleri ile 7000 yıllık tarihinde önemli bir konumda olan Silivri halen keşfedilmeyi bekleyen onlarca önemli zenginliğe sahip.

Silivrililer olarak yaşadığımız bu önemli kente gereken değeri vermeli, korumalı ve kültürel zenginliklerine sahip çıkmalıyız.

Sevgiler..

bottom of page