top of page

Silivri'ye Ait Çeşme Tahribatları

Silivri’deki çeşmeler genelinde başlatmış olduğumuz çalışmalar kapsamında ilk olarak Alibey Mahallesi, Çukurçeşme Sokak, 112 Ada, 10 Parsel’de yer alan çeşmeye ait gözlemlerimiz doğrultusunda, çeşmenin tamamına yakın bir kısmının asfalt zemin altında kaldığı, kaldırım ile bütünleştiği ve betonarme yapının kültürel miras olan çeşmeye sıfır olarak yapıldığı gözlemlenmiştir.

Bu doğrultuda söz konusu çeşmenin ortaya çıkartılarak koruma altına alınması, rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin çizilerek ilgili kurumlarca yazışmalarının yapılarak restore edilmesini ve Silivri Kültürel Mirasına kazandırılarak halkın kullanımına sunulması talebimizi yazılı dilekçe olarak Silivri Belediyesi Başkanlığı’na ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Projeler Müdürlüğü’ne iletmiş bulunmaktayız.


İBB Kültür Varlıkları Projeler Müdürlüğü ve İBBMiras'ın İstanbul ölçeğindeki çeşme ve yapılara ait restorasyon çalışmaları hız kazanmışken bu çalışmaların Silivri'ye ulaşmasına aracılık etmeyi ve bu çalışmalara katkı sunmayı hedeflemekteyiz.


Silivri Çukurçeşme sokaktaki çeşme gibi Silivri'ye ait pek çok çeşme ve havuz bulunmaktadır. Bu anlamda pek çoğu ile alakalı çalışmalar yürütmekte, ilk bunları da yazılı şekilde ilgili makamlara aktararak sonraki aşamaları şekillendireceğiz.


Bu süreci kamuoyu ile paylaşacağımızı ve kültürel miraslarımızın korunması, kazandırılması hususunda çalışmalar yürüttüğümüzü belirtmek isteriz.


Saygılarımızla..


Silivri Tarihi Kültürel Mirası Koruma Eğitim ve Araştırma Derneği

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page