top of page

Ahmet Can UYSAL ile Söyleşi ve İmza Günü Etkinliğimiz

20 Ocak 2024 Cumartesi günü Ahmet Can UYSAL'ın sunumu ile 2024'ün ilk etkinliğini Ozan Kitabevi ve Silivri Tarihi Kültürel Mirası Koruma Eğitim ve Araştırma Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirdik.


Etkinlik Afişi

Silivrili araştırmacı yazar Ahmet Can UYSAL'ın yeni çıkartmış olduğu " Trakya'da Bir Liman Kenti - Selymbria " kitabının söyleşi ve İmza gününde çok kıymetli misafirlerimizi ağırlama fırsatı bulduk. Kötü hava koşullarına rağmen yoğun bir katılımla gerçekleştirilen Silivri söyleşisinde sırasıyla;


Selymbria’ isminin kökeni

Bölgeye adını veren ‘Traklar’

Bizans’ın Başkenti: Silivri

Anastasius Surları

Osmanlı-Bizans İlişkileri (Osman Gazi, Orhan Gazi dönemleri, Orhan Gazi-Theodora Evliliği)

Silivri’nin Fethi

İdari Yönetim

Liman ve İaşede Silivri

Dağlı İsyanları ve Trakya

1845 Yılında Silivri’de sosyal yaşam ve nüfus gibi konuları konuşma fırsatı yakaladık.


Silivri'ye, kent ve topluma dair akademik/bilimsel ölçekte her çalışmayı çok önemsemekle birlikte yerel ölçekteki diğer çalışmaları da kent tarihine bir katkı olarak görmekteyiz. Bu minvalde dernek olarak bu çalışmaların sahiplenilerek halkla buluşturulması gerektiği inancındayız. Bu sebeple dernek olarak bu sorumluluğu üstlenmek, özellikle genç nesilleri bu bilimsellikteki çalışmalarla daha çok buluşturmayı hedefliyoruz.


Ahmet Can UYSAL

2024'ün ilk etkinliği ile hız verdiğimiz çalışmalarımıza Şubat ayında da devam edeceğiz. Kent halkımızı bu alanda bizleri desteklemeye, etkinliklerimize katılmaya ve üye olmaya davet ediyoruz.


Son olarak kendi öz kaynaklarıyla bu kıymetli eseri kent tarihine kazandıran Ahmet Can UYSAL'a, kendisini bu çalışmaya teşvik eden kıymetli ailesine, kötü hava koşullarına rağmen çağrımızı önemseyip bizleri yalnız bırakmayan kent halkımıza, etkinliğimize İstanbul'dan katılım sağlayan çok kıymetli misafirlerimize, CHP Kadın Kolu Örgütü'ne, Silivri Demokrasi Platformu Sözcüsü Baki Bey'e, Ali Solmaz ve Solmaz Tiyatro Atölyesi ekibine, paydaşlarımız olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Silivri Şubesi'ne, Silivri Sanat Platformu'na, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şube Başkanı ve Silivri Belediyesi CHP Meclis Üyesi Süheyl Kırkıcı'ya, siyasi parti temsilcilerine, Silivri Mozaik Haber İmtiyaz Sahibi Adnan Yıldırım'a, Silivri TV ekibine ve dernek üyelerimiz ile birlikte yönetim kurulu ekibimize emeklerinden, katılımlarından dolayı çok teşekkür ederiz.


Saygılarımızla.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page